Hack4Good

NGO

Informacja dla organizacji non-profit 

Rozkład Jazdy

DO 17 lipca

Przyjmowanie zgłoszeń (problemów do rozwiązania) od organizacji non-profit

 

20 lipca

Poinformowanie organizacji których zgłoszenia zostaną zaakceptowane

 

09:00, 31 lipca – 18:00, 1 sierpnia

HACKATHON

Uwaga: w tym czasie zespół uczestników z pomocą eksperta będą pracować nad rozwiązaniem zgłoszonego przez Was problemu i mogą potrzebować kontaktu z Wami. Warto być wówczas dostępnym bo to pozytywnie wpłynie na stopień zaawansowania aplikacji.

 

1 sierpnia

Prezentacja rozwiązań i wyniki hackatonu

 

2 sierpnia

Publikacja rozwiązań na stronie hackathonu 

Kontekst

O co chodzi?

Jeśli jesteś organizacją non-profit i korzystasz z usługi Microsoft 365 (wcześniej: Office 365), to pewnie wiesz, jak duże możliwości daje ta platforma. My też wiemy, ale wiemy też, jak trudno jest się w nich połapać, a co dopiero zacząć je w pełni wykorzystywać. I dlatego robimy to, co robimy, czyli Hack4Good! Hackaton, podczas którego podobni do nas fascynaci technologii wymyślą rozwiązania, które będziecie mogli zaimplementować w swoich organizacjach.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą entuzjastów IT, którzy zawodowo zajmują się bardzo rozmaitymi sprawami: od konsultantów biznesowych wspierających małych i dużych klientów, przez pracowników fundacji świetnie rozumiejących realia fundacji w Polsce, aż po architektów mierzących się z najtrudniejszymi wyzwaniami technologicznymi. Pośród nas aż 3 osoby zostały wyróźnione tytułem Microsoft MVP (Most Valuable Professional). To, co nas łączy, to przede wszystkim chęć ułatwienia digitalizacji własnych działań i zapał do przekazywania tej wiedzy innym. I tak powstał Hack4Good.

Co dajemy?

W dniach 31 lipca – 1 sierpnia organizujemy hackaton dla podobnych do nas pasjonatów. W trakcie hackatonu będziemy wymyślać rozwiązania problemów z zakresu IT, z jakimi mierzą się organizacje, i jakie można rozwiązać za pomocą technologii Microsoft (Power Platform, Microsoft 365, Azure). Krótko mówiąc, będziemy projektować prototypy aplikacji dla organizacji! Wy robicie robotę dla nas – my chcemy coś zrobić dla Was ?

Czego od Was potrzebujemy?

Jak sami wiecie, aby być skutecznym w tym, co się robi, trzeba najpierw zbadać potrzeby partnerów.

I to jest to, czego od Was potrzebujemy – chcemy poznać Wasze potrzeby. Zastanówcie się, jakie problemy związane z procesami wewnętrznymi w Waszej organizacji są najbardziej palące, denerwujące, najtrudniejsze pod względem IT. Może Wasza księgowość ma dość maili z rozliczeniami? Może macie dość podpisywania papierów delegacyjnych? A może obieg faktur jest jednym wielkim procesem analogowym?

 Wypełnijcie tę ankietę, a my spróbujemy pomóc w zaprojektowaniu odpowiednich rozwiązań!

Co daje Power Platform?

Jeśli masz subskrypcję Microsoft 365, to masz też dostęp do wielu platform (Outlook, Teams, Planner), w tym do Power Automate i Power Apps, czyli to tych komponentów Power Platform, które pozwalają na szybką budowę własnej aplikacji i automatyzacji procesów biznesowych. Procesy te są elementem działania każdej organizacji non-profit, nawet jeśli niekoniecznie określamy je mianem „biznesowych”. Kilka przykładów:

  • Wizualizacja danych organizacji do celów wewnętrznych, audytowych i promocji zewnętrznej 

  • Publikowanie postów w mediach społecznościowych
  • Obiegu dokumentów księgowych
  • Automatyzacja raportowania danych 
  • Zarządzanie zgłoszeniami wolontariuszy
  • Delegacje
  • Urlopy
  • Sprzęt przekazywany pracownikom
  • Zarzadzanie projektami i codzienna praca z zespołem w tym delegowanie zadań

Chcemy wesprzeć Was we wszystkich tych obszarach, bo myślimy, że to ważne, by organizacje non-profit mogły realizować swoje działania możliwie najsprawniej i najnowocześniej. Dodatkowo, jeśli – jak mówią – Sars-Cov-2 nie jest ostatnim wirusem, z jakim się spotkamy w naszym życiu, to tym bardziej warto budować odporność organizacji, czyli np. pomyśleć o tym, jak przenieść do chmury zarówno zasoby, jak i procesy wewnątrz organizacji.

“Nie mamy licencji Microsoft 365 ?”

Nic nie szkodzi! Mamy na to sposób! 

Jeżeli nie posiadasz jeszcze licencji na Microsoft 365, a chcesz wziąć udział w Hackatonie wypełnij formularz na stronie TechSoup Polska, aby zweryfikować czy możesz pozyskać licencje w ramach dotacji dla organizacji non-profit!

FAQ

Kto może zgłosić case?

Każda organizacja non-profit zarejestrowana w Polsce np. fundacja, stowarzyszenie, spółka non-profit.

Czy trzeba spełniać jakieś specjalne warunki by móc wziąć udział w zgłaszaniu problemów (case-ów)?

Tak, koniecznie musicie posiadać licencje Microsoft365 (dawniej O365) i korzystać z większej ilości aplikacji Microsoft niż tylko Outlook (np. Teams, Planner, OneNote itp.)

Czego mogą dotyczyć casy (problemy)?

Powinny dotyczyć procesów z jakimi się borykacie realizując swoją misję. Pamiętajcie, że możemy rozwiązać tylko problemy rozwiązywalne przy pomocy technologii. Jeśli więc cierpicie na brak czasu, to najpierw zastanówcie się, co Wam ten czas zabiera (w tym nie możemy pomóc), a potem zastanówcie się jak ten proces usprawnić – i w tym pomóc możemy proponując odpowiednie rozwiązanie IT!

Jaką mamy gwarancję, że nasz case zostanie wybrany  do hackatonu?

Nie macie takiej gwarancji. Ale nie martwcie się. Będziemy wybierać casy biorąc pod uwagę m.in.  następujące czynniki:

– uniwersalność rozwiązania (jeśli więc podobny case zgłosi ktoś jeszcze, to Wasz problem zostanie rozwiązany)

– kompleksowość i reużywalność rozwiązania dla innych organizacji

Co może zwiększyć szanse, że nasz case zostanie wybrany?

Chcemy wspierać wszystkich ale najbardziej tych, którzy mają największe szanse na wdrożenie wymyślonych na hackatonie rozwiązań. A do takich należą te organizacje, które potrafią wskazać power userów czyli takich użytkowników, którzy będą działać na rzecz zmiany w dziedzinie stosowanych w organizacji rozwiązań IT.

Duże znaczenie ma też to jak atrakcyjnie Wasz case zostanie opisany/zaprezentowany.

W jaki sposób mamy zaprezentować nasz problem (case)?

Przede wszystkim powinniście wypełnić ankietę!

Sam problem (case) możecie opisać w samej ankiecie albo dodać załącznik, który case opisuje. Możecie dodawać pliki typu .docx .ppt .pdf i pliki filmowe. Pamiętajcie jednak, że załącznik może mieć ograniczoną wielkość. Jeśli więc zdecydujcie się na dłuższy filmik to po prostu podeślijcie nam link.  Będzie git ?

Ile casów/problemów możemy zgłosić?

Możecie zgłosić tyle problemów ile chcecie – po prostu przy wypełnianiu ankiety dodaj dodatkowe opisy w polu zgłoszenia lub dokumencie załączanym do ankiety. Pamiętajcie jednak, że ilość nie gra roli a liczy się jakość zgłoszonych casów. Lepiej zgłosić jeden dobrze rozpoznany problem, a pozostałe np. zasygnalizować. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie problemy są uniwersalne dla organizacji non-profit, a to jest jeden z czynników, które bierzemy pod uwagę przy ocenie.

 

    Jedziemy

Powodzenia